Takvim
Haziran 2017
P S Ç P C C P
« Mar   Eki »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

“TARİH” DİYEREK ANLATILAN MASALLAR !..

“TARİH” DİYEREK ANLATILAN MASALLAR !..

Maalesef gençlerimiz orta öğretimde kendilerine Tarih diyerek anlatılan masalları gerçek tarih diye biliyorlar..

Maalesef kitap okumuyorlar, araştırma yapmıyorlar…

Cumhuriyet Dönemi ile birlikte bize öğretilen tarih, geçmişinden habersiz ve kopuk yeni bir ulus inşa edilme adına; “reddi miras” yani “geçmişi yok sayma” ideolojisini benimseyen ilmi dayanaktan yoksun kişiler tarafından yazılmış kitapları bizlere “gerçek tarih” diye anlattılar….

Aralarında tam yedi yıl bulunan Çanakkale ile Dumlupınar’ı ayırt edemeyecek, Çanakkale’yi “kurtuluş savaşımızın bir parçası” sanan kitapları okuttular bizlere…

Biz, birilerinin işine geldiği biçimde yazılmış bir tarihi okuyarak büyüdük.

Tek parti döneminde yazılan ve “al oku da tarihini öğren” diye bebelerin eline tutuşturulan kitaplardan öğrendik..Kimilerine alkış tutup kimilerini lanetledik.

Kısacası aldatılmış, tufaya getirilmiş bir kuşağız bizler….

Bize ”Tarih” diye öğretilen şeyin aslında ne kadar sığ ve çok yerde ”Senaryo”dan ibaret olduğunu görmek kadar acı bir şey yok benim için….

Yakın tarihimiz; namuslu, objektif ve ehil tarihçiler çıkar da, yeniden yazılırsa ve bu güne kadar dayatılan yalan masallardan uyanabilirsek eğer; kimlerin kahraman veya hain, kimlerin yüce veya cüce olduklarını çok daha net göreceğiz.

O güne kadar iyi uykular herkese…

Uyanır ve kurtuluruz İnşallah…


Eğer söylenecek sözünüz varsa ekleyin..
Eğer söylenecek sözünüz yoksa sözleri okuyun..
Okumaya da zamanım yok diyorsanız..
O zaman PAYLAŞ ın birileri mutlaka okur…

HALUK CANGÖKÇE


1 Yanıt ““TARİH” DİYEREK ANLATILAN MASALLAR !..”

  • Anlat bakalım dünya vatansaşı; Çanakkale neyin parçasıymış? Neyi yanlış öğretmişler bize? Çamur atayım izi kalsın şeklinde değil, kanıtlarıyla anlat ki nasıl bir insan olduğun belli olsun. Bak yazdıklarına itiraz etmedim, hakaret de etmedim. Güzelce rica ediyorum, anlat. Eğer kanıtlarıyla anlatamazsan o zaman farklı yaklaşırım sna karşı.

Yanıt Yazın